Rewolucja informatyczna jaka dokonała się u zarania XXI wieku, choć tak naprawdę pierwsze jej zajawki widać było już w dekadach poprzednich, wpłynęła znacząco na cały świat. Już w latach 80-tych ubiegłego wieku zasięg Internetu rozszerzył się z ośrodków badawczych na zachodnie uniwersytety, a później także na publiczne zakłady pracy i w końcu na instytucje i przedsiębiorstwa prywatne. Badania wskazują, że w 2000 roku sieć internetowa skupiała już 70 milionów użytkowników. Trend rosnący oczywiście postępuje i dzisiaj trudno już sobie wyobrazić świata bez Internetu.
Jak Internet zmienił nasze życie?
Internet wywrócił nasze całe życie do góry nogami. Zrewolucjonizował komunikację, do tego stopnia, że jest to obecnie absolutnie preferowane medium w codziennych kontaktach międzyludzkich, nie tylko z powodu panującej pandemii koronawirusa. Niemal we wszystkim co robimy korzystamy już z dobrodziejstw sieci – zamawiamy pizzę, kupujemy telewizor, dzielimy się chwilami z przyjacielem, wysyłamy zdjęcia przez komunikator internetowy. Zanim pojawił się Internet, jeśli chcieliśmy
być na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata, musieliśmy zejść na dół do kiosku i zakupić codzienne wydanie gazety. Teraz natomiast wystarczy jedno kliknięcie lub dwa, aby przeczytać lokalną gazetę
oraz dowolne źródło wiadomości z dowolnego miejsca na świecie, a newsy są na dodatek aktualizowane co po chwilę! Warto też pamiętać, że w swoich historycznych początkach, sieć była bardzo statyczna i mogła przenosić niewielki ładunek bajtów lub krótką wiadomość między dwoma terminalami. Obecnie rozgrzane do czerwoności serwery dźwigają ogromną ilość danych.
Jak Internet pomaga w nauce?
Internet wyraźnie wpłynął także na wszystkie szczeble edukacji, zapewniając nieograniczone możliwości uczenia się. Młodzi ludzie mogą używać Internetu do tworzenia własnych koncepcji badawczych i dzielenia się wiedzą. W sieci rozwijają się cały czas nowe sposoby nauczania, które urzekają i stymulują wyobraźnię uczniów w dowolnym miejscu i czasie, przy użyciu dowolnego urządzenia. Sieć jest przecież naprawdę niewyczerpanym źródłem informacji, a przy tym zachęca do czynnego uczestnictwa w procesach edukacyjnych. Uczniowie mogą współpracować ze sobą interaktywnie, bez ograniczeń fizycznych lub czasowych. Dziś można korzystać z Internetu, aby uzyskać dostęp do bibliotek, encyklopedii, galerii sztuki, archiwów historycznych… Last but not least, co potwierdził trudny czas pandemii, sieć umożliwiła zdalne nauczanie, a więc kontakt z nauczycielem po łączach internetowych.
jak udostępnić Internet z telefonu na laptopa?
Nowoczesne technologie umożliwiają udostępnianie Internetu z telefonu na stacjonarny laptop lub komputer. Jest to bardzo przydatna opcja podczas ewentualnej awarii domowego lub służbowego łącza. Wystarczy w tym wypadku wykreowanie przenośnego hotspotu Wi-Fi. Wchodzimy zatem w „ustawienia” telefonu i wybieramy opcję „udostępnianie internetu”. Poprzez zakładkę „przenośny hotspot Wi-Fi” (inna nazwa – „router wi-fi”) wyświetli się nazwa udostępnianej sieci oraz hasło do niej. Laptop po chwili powinien już móc nawiązać połączenie z siecią przez telefon. Witamy w XXI wieku!