Dzięki umowie o dożywocie właściciel nieruchomości może otrzymać opiekę aż do swojej śmierci, natomiast druga strona umowy dostaje w takim przypadku posiadaną przez nią nieruchomość. Na czym dokładnie polega taka umowa i w jaki sposób należy ją podpisać, aby była ona ważna?
Co to jest umowa dożywocia?
Umowa dożywocia polega na tym, że jedna strona przekazuje drugiej stronie nieruchomość, a w zamian druga strona zobowiązuje się do opieki nad pierwszą stroną. Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, która została opisana w kodeksie cywilnym.
Prawo dożywocia różni się od darowizny. W przypadku darowizny dochodzi do nieodpłatnego przekazania nieruchomości bez wzajemności świadczenia. Z kolei dożywocie oznacza, że jedna strona przekazuje nieruchomość nieodpłatnie, natomiast druga musi zapewnić jej odpowiednią opiekę, między innymi ponosić koszty jej utrzymania, wyżywienia, pomagać jej w chorobie, wyprawić pogrzeb.
Zastosowanie tego typu nieruchomości może być bardzo korzystne dla wielu osób, natomiast trzeba również zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z tego typu umową.
Kiedy stosuje się umowy dożywocia?
Umowa dożywocia jest często stosowana w sytuacjach, gdy osoba starsza chce zapewnić sobie opiekę i miejsce do życia na starość, a nie ma możliwości lub chęci sprzedać swojej nieruchomości.
Jest to również często stosowane rozwiązanie, gdy jedna osoba chce przekazać nieruchomość swojemu dziecku, ale nie chce, aby dziecko musiało za nią płacić.
Warto też wskazać, że może być to też rozwiązanie dla osób, które chcą zabezpieczyć swoją przyszłość finansową nie tylko w rodzinie, ponieważ umowa tego typu może być również zwarta z inną osobą, która nie jest rodziną – wskazuje notariusz z kancelarii notarialnej notariusz-kabat.pl.
Jakie ryzyko związane jest z zawarciem umowy dożywocia?
Przed zdecydowaniem się na podpisanie umowy dożywocia konieczne jest zapoznania się z ryzykiem, jakie może ona powodować. Jest to:
- Ryzyko związane z długością trwania umowy – umowa dożywocia trwa do śmierci osoby, która jest dotychczasowym właścicielem nieruchomości, co oznacza, że druga osoba będzie mogła dopiero korzystać z niej po jej śmierci bez ograniczeń.
- Ryzyko związane z opieką – druga strona umowy jest zobowiązana do opieki nad pierwszą stroną, co oznacza, że pierwsza strona musi zaufać drugiej stronie, aby spełniła swoje zobowiązanie. Konieczność opieki może być też problematyczna dla drugiej strony umowy.
- Ryzyko związane z zarządzaniem nieruchomością – druga strona ma prawo do korzystania z nieruchomości, a także musi ją utrzymywać, co może być związane ze sporymi wydatkami.
- Ryzyko związane z rozwiązaniem umowy – umowa dożywocia jest możliwa do rozwiązania, natomiast w tym przypadku jest to dość skomplikowane. Istnieje też możliwość rozwiązania umowy dożywocia i zamienienia jej na rentę. Takie procesy odbywają się przed sądem i za jego zgodą.
Gdzie zawrzeć umowę dożywocia?
Aby umowa dożywocia była ważna, musi być ona podpisana w kancelarii notarialnej, na przykład takiej jak notariusz-kabat.pl. Innego rodzaju umowy nie mają mocy prawnej, dlatego też nie będą one wtedy powodowały skutków prawnych. Należy zatem umówić się na wizytę do kancelarii notarialnej, aby tam podpisać umowę o dożywocie.
Umowa dożywocia jest rozwiązaniem dla osób, które chcą zapewnić sobie opiekę na starość oraz może być sposobem na otrzymanie nieruchomości, ale należy dokładnie przemyśleć dokładnie ryzyko związane z taką umową i w razie potrzeby skonsultować się z prawnikiem, przed podpisaniem umowy.