formator.pl

Strona poświęcona biznesowi, finansom i pracy.

BiznesFinanse

Jak działa karta wielowalutowa? Sprawdź poradnik

Jak działa karta wielowalutowa? Sprawdź poradnik

Podróżowanie po świecie związane jest z koniecznością zapewnienia sobie odpowiednio dużej sumy pieniędzy w walucie obcej. Problem z wymianą złotego na inną walutę doskwiera najbardziej podczas podróży po krajach Unii Europejskiej. W większości tych krajów obowiązuje waluta Euro. Jak wymienić złotówki na walutę obcą? Istnieje kilka sposobów, które to umożliwiają.

Wymiana pieniędzy w kantorze

Podstawowym rozwiązaniem jest wymiana złotówek na obcą walutę w kantorze przed wyjazdem zagranicznym. Wystarczy do tego kalkulator walut euro i przeznaczenie odpowiedniej ilości złotówek do wymiany. Rozwiązanie to ma swoje wady. Noszenie przy sobie gotówki podczas podróży jest dosyć niebezpieczne. W przypadku kradzieży możemy pozostać bez środków na powrót do kraju.

Zaopatrzenie się w kartę walutową

Narzędziem, które pozwala na rezygnację z gotówki jest karta walutowa. Jak działa karta walutowa? Wymagane jest otwarcie do niej rachunku w obcej walucie. Rozwiązanie takie wydaje się dosyć wygodne. Wadą jest jednak konieczność otwierania odrębnych rachunków i zamawiania kolejnych kart płatniczych w przypadku korzystania z różnych walut podczas podróży. Wyjściem naprzeciw oczekiwaniom turystów i podróżników są karty wielowalutowe.

Na czym polega mechanizm karty wielowalutowej?

Jak działa karta wielowalutowa? Mechanizm działania jest podobny do tradycyjnej karty walutowej. W przypadku korzystania z różnych walut należy otworzyć do każdej z nich dedykowany rachunek. Różnice zaczynają się podczas wykonywania transakcji płatniczej. System automatycznie rozpoznaje walutę, w której wykonywana jest transakcja. Pobiera następnie wymaganą kwotę z odpowiedniego rachunku. Do wykonywania transakcji w różnych walutach wystarczy więc jedna karta płatnicza. Wszystkie operacje rozliczeniowe odbywają się bez konieczności podejmowania dodatkowych aktywności ze strony posiadacza karty wielowalutowej. Należy przed wyjazdem zadbać o to, żeby na rachunkach znajdowały się środki w odpowiedniej wysokości. Nie trzeba w tym celu chodzić do kantoru stacjonarnego i banku. Wystarczy skorzystać z usług kantoru internetowego. Taki kantor przelicznik stosuje zazwyczaj korzystniejszy od swojego naziemnego odpowiednika. Czy można korzystać z karty wielowalutowej w Polsce? Oczywiście jest taka możliwość. W takiej sytuacji karta działa na takich samych zasadach jak tradycyjna karta debetowa dołączona do konta osobistego.

Podsumowując, wydawanie pieniędzy w podróży powinno nie powodować dodatkowych problemów. Doskonałym narzędziem są karty wielowalutowe. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem na etapie planowania dłuższej podróży po kilku krajach.

Udostępnij